20 min ateria | Vihannes-feta-torttu

Herkullinen ateria, jonka valmistamiseen ei kulu paljon aikaa? Tässäpä sinulle ratkaisu.
https://youtu.be/oDTTkIQy0jk
Ainekset
- 1 levy valmista lehtitaikinaa
- 3 rkl pestoa
- 1 kesäkurpitsaa (siivuina)
- 1 punasipuli (siivuina)
- 2 paprikaa (siivuina)
- Kirsikkatomaatteja (puolitettuina)
- 100g vähärasvaista feta-juustoa (murenevaa)
- Suolaa ja pippuria
- Chilihiutaleita
- Tuoretta persiljaa

Valmistus
- Lämmitä uuni 180°C.
- Ota lehtitaikina esille ja aseta se uunipellille. Taita reunoista, niin luot noin 1,5cm reunan kaikille sivuille ja levitä sitten pesto keskelle.
- Levitä kaikki pilkotut kasvikset taikinan päälle tasaisesti ja murenna sitten fetajuusto päälle. Mausta suolalla ja pippurilla, sekä hieman chilihiutaleilla. Paista uunissa 20 minuuttia.
- Koristele tuoreella persiljalla, leikkaa paloiksi ja käy kiinni!
calories | 282 |
totalFat | 16 |
totalCarbohydrates | 23 |
protein | 9 |

Lauren on suorittanut Englannin kielen ja kirjallisuuden maisteriopinnot ja on alunperin kotoisin Etelä-Englannista. Lauren on aina rakastanut uimista ja viime aikoina kiinnostunut myös kuntosalitreenistä. Tämän lisäksi hän nauttii joogasta, mutta kokee, että voisi harrastaa sitä vähän useammin.
Viikonloppuisin Lauren tykkää kokata tai nauttia muiden tekemistä brunsseista. Hän rakastaa kokeilla uusia reseptejä kämppistensä kanssa erityisesti nyt kun säästeliäämmät opiskelija-ajat ovat jo takana. Lauren haluaa myös muistuttaa kaikkia elämän tärkeästä tasapainosta: sali ja gin.
Lue lisää Laurenin kokemuksista täältä.
Related Posts

Ojentajatreeni, jolla kasvatat lihasta | Ojentajalihaksen pitkäpään harjoituksia
